Online Randevu

TR
TR EN

Vitiligo

Vitiligo deride beyaz yamalar ile karakterize bir hastalıktır. Hastalık genetik yatkınlık zemininde otoimmün olarak derinin melanosit hasarı sonucu gelişidir. Toplumda görülme oranı %0,5-20 arasında değişir., D doğumdan kısa bir süre sonra veya yaşamın herhangi bir döneminde görülebilir.

Vitiligoda lezyonlar sınırlı veya yaygın olabilir. Ancak sıklıkla diz, dirsek, el ve ayak, göz ve ağız çevresi tutulumu görülür. Vitiligoda tanı dermatolojik muayene ile konulur. Wood ışığı muayenesi tanıda yardımcıdır.

Laboratuar değerlendirmesi ilişkili olabilecek diğer otoimmün hastalıkların (Hashimato Tiroiditi, Pernisiyöz anemi, tip 1 Diyabet vb…) tespitinde kullanılabilir. Deri biyopsisi ise şüpheli durumlarda hastalığın kesin tanısı için yapılabilir. Tedavide ise başlıca topikal steroidler, kasinörin inhibitörleri, fototerapi ve lazer uygulanabilir.

Mevsimsel Saç Dökülmesi

Mevsimsel saç dökülmesinin en önemli belirtisi yılın belirli dönemlerinde saç dökülmesinin artmasıdır. Saçınızı taramanızdan sonra fırçanızda daha fazla saç teli olduğunu, saçlarınızın sürekli kıyafetlere döküldüğü veya duş giderinde eskisinden daha fazla saç olduğunu fark edebilirsiniz.

Devamını İncele
Dr. Işıl Bulur Whatsapp