Online Randevu

TR
TR EN

Mantar Hastalıkları

Mantar enfeksiyonları deri ve deri ekleri (saç, tırnak) ile mukozada görülür.

Deride kızarıklık, kaşıntı şeklinde bulgu verirken tırnakta ise renk değişimi, kalınlaşma şeklinde kendini gösterir.

Tinea ismi verilen mantar enfeksiyonları insandan insana ve hayvandan insana bulaş gösterir. Ortak havlu, giysi, terlik vb… kullanımı ve enfekte ortamdan da bulaş olabilir. Çocuklarda saçlı deri tutulumu ise kalıcı kellik sebebi de olabileceği için önem taşır.

Pityrasis Versicolor (Tinea Versicolor) ise vücudumuzun normal flora üyesi olan bir mantar türünün sayısının atması sonucu gelişen bir enfeksiyon olup bulaşıcı özellik göstermez. Diğer mantar enfeksiyonlarından farklı olarak sıklıkla gövde gibi kapalı alanlarda, terleme sonrası görülen kahverengi lekeler şeklindedir.

Candida enfeksiyonu deri, tırnak ve mukozada gözlenir. Bebeklerde dilde pamukçuk, bez bölgesinde kızarıklık, kabarıklık ile sıklıkla kendini gösterirken, erişkinlerde ise kol altı, kasık ve meme altlarında kaşıntılı kızarıklık ve kırmızı kabartılar şeklindedir.

Vücudumuzda normal florada yer alan bu mantar türü de bulaşıcılık göstermez. Mantar enfeksiyonları tanısı klinik olarak şüphelenilen olgulardan alınan örneklerin mikroskopta incelenmesi ve kültür ile konulur.

Mantar enfeksiyonun yerine ve yaygınlığına bağlı olarak topikal ve oral tedaviler kullanılabilir. Tedavide en önemli yaklaşımlardan biri de hastalığın tekrarlamaması için koruyucu önlemlerin alınmasıdır.

Baby Face Ultra

Baby Face Ultra Amerikan FDA onayına sahip olan LaseMD cihazıdır. Lutronic thulium lazer teknolojisiyle ciltte dakikada 6.000 mikro kanal açar.

Devamını İncele
Dr. Işıl Bulur Whatsapp