Online Randevu

TR
TR EN

Sedef Hastalığı

Psoriasis vulgaris dünya popülasyonun %2’sinde görülen kronik bir cilt hastalığıdır.

Genetik olarak yatkın bireylerde enfeksiyon, ilaç, stres, mevsimsel değişim, vitamin d düzeyi düşüklüğü ile tetiklenir.

Hastalık sıklıkla diz, dirsek, saçlı deride keskin sınırlı, kırmızı-sedef rengi skuamlar ile karakterizedir. Lezyonlar tüm vücut alanına yayılabilir. Eklem ve tırnak tutulumu görülebilir. Plak, guttat, inverse, püstüler ve eritrodermik tipleri vardır.

Psorisis hastalarında kalp hastalıkları, insülin direnci, diabet, karaciğer yağlanması, santral obezite, inflamatuar barsak hastalıkları, çölyak, ülseratif kolit görülme sıklığında artış olmaktadır.Psoriasis tanısı sıklıkla dermatolojik muayene ile konulur. Ancak tanının doğrulanması için deri biyopsisi yapılabilir.

Psoriasis tedavisinde topikal tedaviler (nemlendiriciler, topikal steroidler, topikal retinoidler, Vitamin D analogları, topikal kalsinörin inhibitörleri), sistemik tedaviler (asitretin, metotreksat, siklosporin, biyolojikler; etanercept, infliximab, adalimumab, ustekinumab, secukinumab, ıxekızumab) ve fototerapi tedavisi uygulanabilir.

Mevsimsel Saç Dökülmesi

Mevsimsel saç dökülmesinin en önemli belirtisi yılın belirli dönemlerinde saç dökülmesinin artmasıdır. Saçınızı taramanızdan sonra fırçanızda daha fazla saç teli olduğunu, saçlarınızın sürekli kıyafetlere döküldüğü veya duş giderinde eskisinden daha fazla saç olduğunu fark edebilirsiniz.

Devamını İncele
Dr. Işıl Bulur Whatsapp