Online Randevu

TR
TR EN

Liken Planus

Liken planus deri, mukoza ve tırnak tutulumu ile karakterize bir cilt hastalığıdır. Hastalığın tipik lezyonu mor renkte kaşıntılı deri döküntülerdir.

Lezyonlar sıklıkla el bileklerinin iç yüzlerinde görülmekle beraber, tüm vücutta, ağız içinde, genital bölgede ve saçlı deride de gözlenebilir. Saçta gözlenen formunda saç kaybı olması açısından önemlidir. Tırnak tutulumu ise tırnakta çizgilenme, yapı bozukluğu şeklindedir.

Liken planus hastalığını tetikleyen ilaçlar, enfeksiyonlar (özellikle Hepatit C enfeksiyonu) ve eşlik edebilecek hastalıklar açısından hastaların değerlendirilmesi önemlidir.Liken planus tanısı klinik olarak konulabilir ancak kesin tanı için deri biyopsisi de gerekebilir.Liken planus tedavisinde hastalığın şiddetine göre topikal tedaviler, kaşıntı için oral antihistaminler ve immünspresif ilaçlar kullanılabilir.

Mevsimsel Saç Dökülmesi

Mevsimsel saç dökülmesinin en önemli belirtisi yılın belirli dönemlerinde saç dökülmesinin artmasıdır. Saçınızı taramanızdan sonra fırçanızda daha fazla saç teli olduğunu, saçlarınızın sürekli kıyafetlere döküldüğü veya duş giderinde eskisinden daha fazla saç olduğunu fark edebilirsiniz.

Devamını İncele
Dr. Işıl Bulur Whatsapp