Online Randevu

TR
TR EN

Herpes Enfeksiyonu

Herpes Simplex Virüs (HSV) enfeksiyonu sıklıkla yüzde dudak, burunda olmak ile beraber vücudun her hangi bir yerinde de görülebilen hafif kaşıntı ve sızının eşlik ettiği içi su dolu kabarcıklardır.

HSV’ün iki tipi mevcuttur. HSV-1 sıklıkla bel bölgesi üstünde gözlenir ve çocukluk çağında edinilir. HSV-2 ise belin alt bölgesinde görülür ve sıklıkla yetişkinlerde görülür, sıklıkla cinsel yolla bulaşır. HSV ile enfekte olan bireylerde virüs sinir hücrelerinde uykuda kalır.

Vücut direncinin düşmesi, ateş, gribal enfeksiyonlar, stres ve ciltte tahriş ile hastalık tetiklenebilir. Hastalığın tedavisinde topikal antiviral ve antibiyotikli kremler, şiddetli olgularda ise oral şurup veya hap tedavisi kullanılabilir.

Mevsimsel Saç Dökülmesi

Mevsimsel saç dökülmesinin en önemli belirtisi yılın belirli dönemlerinde saç dökülmesinin artmasıdır. Saçınızı taramanızdan sonra fırçanızda daha fazla saç teli olduğunu, saçlarınızın sürekli kıyafetlere döküldüğü veya duş giderinde eskisinden daha fazla saç olduğunu fark edebilirsiniz.

Devamını İncele
Dr. Işıl Bulur Whatsapp