Online Randevu

TR
TR EN

Uçuk

Uçuk ya da Herpes Herpes Simplex Virüs (HSV) ’ün neden olduğu bir cilt hastalığıdır. Uçuk gelişen alanda kaşıntı, yanma, sızı hissi ile beraber kızarıkık ve su dolu kabarcıklar gözlenir.

Hastalık etkeni HSV1 sıklıkla yüz ve üst gövdede, HSV2 ise sıklıkla genital bölgede görülen uçuklardan sorumludur. Uçuk bulaşımında temas, aynı havlu ve eşya kullanımı, HSV2 de ise özellikle cinsel ilişki önemlidir. Virüs sinir hücrelerinde latent olarak (uykuda) kalır.Bağışıklık sisteminin baskılanması, gribal enfeksiyonlar, stres, güneş maruziyeti ve lazer-peeling vb… cilt tedavi uygulamaları ile hastalık aktive olabilir. Hastalığın tanısı klinik olarak konulur.

Ek olarak HSV1 ve HSV2 tayini için kan testi değerlendirmesi yapılabilir. Hastalığın tedavisi sıklıkla topikal antiviral ve topikal antibiyotikler ile yapılır. Ancak şiddetli olgularda oral tedavi de eklenir. Yılda 6’dan fazla tekrarlayan uçuk enfeksiyonunda ise süpresyon tedavisi olarak 1 sene boyunca oral tedavi önerilir.

Ultraformer III

ULTRAFORMER III, ultrason enerjisinin cilt gençleştirme, cilt sıkılaştırma ve istenmeyen bölgesel yağları azaltmak için kullanıldığı bir cihazdır.

Devamını İncele
Dr. Işıl Bulur Whatsapp