Online Randevu

TR
TR EN

Siğil

Siğiller Human Papilloma Virüs’ün neden olduğu deri ve mukazada kabartılar şeklinde gözlenen bir enfeksiyon hastalığıdır. Hastalık el ve ayakta sıklıkla görülmek ile berebar vücudun herhangi bir alanında, mukozada ve genital bölgede de görülebilir.

Siğillerin sıklıkla görülen şekli deride nasır benzeri kabartılardır. Ancak siğillerin nasırdan farkı kazındığında gözlenen kırmızı noktalanmalardır.Siğiller bulaşıcıdır.

Ancak kişinin bağışıklık yanıtı hastalık geliştirmede önem taşır. Siğil tanısı klinik olarak konulur. Nadiren tedaviye dirençli hastalarda ve genital bölge siğillerinde ayırıcı tanıda düşünülmesi gereken diğer hastalıkları dışlamak için biyopsi yapılır. Siğillerin tedavisinde topikal tedaviler, kriyoterapi ve elektrokoterizasyon en sık uygulanan yöntemlerdir.

Mevsimsel Saç Dökülmesi

Mevsimsel saç dökülmesinin en önemli belirtisi yılın belirli dönemlerinde saç dökülmesinin artmasıdır. Saçınızı taramanızdan sonra fırçanızda daha fazla saç teli olduğunu, saçlarınızın sürekli kıyafetlere döküldüğü veya duş giderinde eskisinden daha fazla saç olduğunu fark edebilirsiniz.

Devamını İncele
Dr. Işıl Bulur Whatsapp